Olin onnekas saadessani tuon intialaisen Voguen 10-vuotis numeron käsiini, sillä näin ollen pystyin kuvaamaan sen yhdessä kaikkien aikojen ensimmäisen intialaisen Vogue-lehden kera, joka ilmestyi lokakuussa 2007. Tuo lehti selvisi silloin ehjänä Intiasta Suomeen ja koristaa yhä kirjahyllyäni.
Intialaisia Vogue-muotilehtiä
Miten intialainen Vogue on muuttunut kymmenessä vuodessa?
Intialaisen Voguen kymmenvuotis juhlanumero oli puolet paksumpi ja puolet kalliimpi kuin kaikkien aikojen ensimmäinen Vogue vuodelta 2007 ja kolme kertaa niin paksu kuin tavanomainen Vogue. Lisäksi tuo muotilehden keräilijänumero painoi lähemmäs kilon.
Molempien lehtien, Vogue 10/2007 ja Vogue 10/2017 kansia koristivat intialaiset elokuvatähdet, joista moni onkin ollut myös valokuvamalli aiemmin. Mutta kymmenvuotis-juhlanumeron kannessa naisten lisäksi oli myös mies, eikä liene vaikea arvata, kuka se oli – Kyllä, Shah Rukh Khan.
Mahtui yksi länsimainenkin malli vielä kansikuvaan – tosin vasta kolmanteen sisäkansikuvaan.
Muutoin ei eroja lehdissä juurikaan ollut – sillä sisältö oli yhtä laadukasta. Lähes ainoana erona se, että vuonna 2007 ohjaaja Karah Johar ja näyttelijätär Deepika Padukone näyttivät lähes lapsenkasvoisilta ja näyttelijätär Sonam Kapooria ei puolestaan enää edes tunnistaisi silloisesta vuoden 2007 kuvasta.
*****
Vogue-lehti muutoin täytti huimat sata vuotta noin pari vuotta sitten, mistä tulikin mieleeni, että
Indivuehan bloggasi intialaisesta muodista jo ennen kuin intialainen Vogue-lehti oli syntynyt –
Näin eurooppalainen matkakerronta Intiasta ja Goasta on kehittynyt Marco Polosta ja Vasco da Gamasta nykypäivän digitaaliseen matkasisältöön. Suomalainen näkökulma.
Mathura Intiassa on yksi maan pyhimmistä kaupungeista ja Krishnan syntymäpaikka. Lue matkailijan opas nähtävyyksistä, temppeleistä ja käytännön vinkeistä.
Mandovi-joen risteily Panajissa on suosittu tapa kokea Goan kulttuuria. Risteilyt tarjoavat näyttäviä auringonlaskuja, goalaista kansantanssia ja hyvää ruokaa. Lue lisää vaihtoehdoista ja katso autenttinen videoni illallisristeilyltä!
Intia on nopeasti kehittyvä matkailumarkkina, jossa miesten rooli taloudellisina päättäjinä vaikuttaa perheiden matkasuunnitelmiin. Miehet rahoittavat usein matkat ja heillä on suuri vaikutusvalta päätöksenteossa. Kohdistamalla matkailusisältö miehille voidaan houkutella myös pariskuntia ja perheitä kokonaisvaltaisesti matkustamaan ja nauttimaan elämyksistä.