Kuvia Matkamessuilta 2025
|

Matkamessut 2025 ja Viron matkailun ajankohtaiset kuulumiset

*pr blogiyhteistyössä Helsingin Matkamessut

Tammikuussa järjestetyt Matkamessut Helsingin Messukeskuksessa tarjosivat jälleen matkailualan ammattilaisille ja harrastajille runsaasti inspiraatiota ja tietoa eri kohteista. Osallistuin messuille ammattilaispäivänä erityisesti kuullakseni, mitä uutta Virolla on tarjottavana suomalaisille matkailijoille. Yksi ilahduttava uutinen oli se, että suomalaiset ovat valinneet Viron vuoden kansainväliseksi matkailukohteeksi, mikä kertoo suomalaisten vahvasta matkailukiinnostuksesta eteläiseen naapuriin.

Uudistuksia Tallinnan liikenteessä

Tallinnan matkailun kannalta merkittävä muutos on se, että Tallinnan satamasta, A-terminaalin edestä, pääsee nyt kätevästi keskustaan raitiovaunulla numero 2. Tämä helpottaa erityisesti laivamatkustajia, jotka haluavat siirtyä keskustaan nopeasti ja edullisesti. Sen sijaan aiemmin liikennöinyt bussi numero 2 ei Tallinnassa enää kulje. Yhden tunnin raitiovaunulipun hinta on tällä hetkellä 2 euroa.

Omakohtaiset Tallinna-kokemukseni viime vuodelta 2024

Viime vuonna vierailin Tallinnassa kolmesti ja lisäksi osallistuin viisi tuntia kestävälle risteilylle Itämerellä juhlistaen My Star -laivan kaksivuotispäivää. Testasin viime vuoden aikana kaikkien varustamoiden laivoja lähes omatoimisesti ja -kustanteisesti. Jokaisella laivayhtiöllä on omat vahvuutensa, eikä ole helppoa valita, mikä olisi paras vaihtoehto Tallinnanmatkalle.

Matkamessuilla nousi esiin mielenkiintoinen keskustelu mahdollisesta tulevaisuuden kehityksestä: Helsingin ja Tallinnan välinen laivayhteys on niin lyhyt, että siitä saattaisi tulla ensimmäinen täysin sähköinen laivayhteys. Tämä olisi merkittävä askel kohti ympäristöystävällisempää matkailua.

Kuvia Matkamessuilta, lavalla mm. Matkailutoimittajien Kilta ja Visit Estonia

Tallinna – Euroopan urheilupääkaupunki 2025

Vuosi 2025 tuo Tallinnalle uuden kunnianosoituksen: kaupunki on valittu Euroopan urheilupääkaupungiksi. Tämän myötä Tallinnassa tullaan järjestämään kuukausittain erilaisia urheiluun liittyviä tapahtumia ja teemoja ja se voi tarjota matkailijoille uudenlaisia syitä vierailla kaupungissa, erityisesti urheilun ystäville.

Matkamessujen kohdevinkit Viroon

Messuilla Visit Estonian lavalla mainittiin kiinnostavia matkakohteita Virossa. Erityisesti esiin nousivat:

  • Hiidenmaa – Tämä idyllinen saari tarjoaa rauhallista luonnonläheisyyttä, mäntymetsiä sekä majakan. Vielä toistaiseksi Hiidenmaa ei ole massaturismin kohde, joten siellä on tilaa hengittää ja nauttia luonnosta.
  • Viljandi – Historiallinen kaupunki, jossa on vahva kansanperinteen ja kulttuurin läsnäolo. Erityisesti perinteisen virolaisen kulttuurin ystäville Viljandi voi tarjota antoisia elämyksiä.

Viro Suomen televisiossa ja Michelin-opas

Matkamessujen ohjelmasta selvisi myös, että perinteisessä televisiossa suositun seikkailuohjelma Myyrän uusin kausi on kuvattu Virossa. Ohjelmassa nähtävät ilmakuvaotokset antavat kauniin ja kattavan näkymän Viron maisemista. Joten jos haluat nähdä Viroa uudesta kuvakulmasta, Myyrä-ohjelmaan tutustuminen voi olla hyvä idea.

Toukokuussa 2025 julkaistaan uusi Michelin-opas, ja merkillepantavaa on, että Virossa on tällä hetkellä enemmän Michelin-mainintoja saaneita ravintoloita kuin Suomessa. Tämä kertoo maan korkeatasoisesta ruokakulttuurista ja antaa matkailijoille hyviä syitä tutustua Tallinnan ja muiden Viron kaupunkien ravintolatarjontaan. Intialaisten ravintoloiden osalta Suomi, eritoten Helsinki, on oman kokemukseni mukaan vielä parempaa tasoa. Mutta kysymys herää, kuinka kauan vielä?

Tallinnan tapahtumia ja uusia hotelleja

Tallinnan Laululavalla nähdään tänä vuonna useita kansainvälisiä tähtiä, kuten Justin Timberlake, Kylie Minogue ja 50 Cent. Konserttimatkailijoille Tallinna voi olla houkutteleva kohde, sillä se tarjoaa mahdollisuuden yhdistää musiikkielämykset kaupunkilomaan.

Tallinnan hotellitarjontakin laajenee jatkuvasti, ja uusimpana lisäyksenä kaupunkiin on avattu mm. Hilton-hotelli. Tämä tarjoaa matkailijoille lisää majoitusvaihtoehtoja laadukkaassa ympäristössä.

Laskiaispullafestivaali Tallinnaan!

Viron vahvat laskiaisperinteet näkyvät tänä vuonna uudella tavalla, kun Tallinnassa järjestetään ensimmäistä kertaa laskiaispullafestivaali. Festivaali alkaa ystävänpäivänä 14. helmikuuta ja kestää aina laskiaistiistaihin 4. maaliskuuta asti, kattaen myös suomalaisten talvilomaviikon.

Festivaaliin osallistuu noin 20 tallinnalaista kahvilaa, jotka ovat sitoutuneet pitämään tarjolla monipuolisia laskiaispullavaihtoehtoja, kuten suolakaramellitäytteisiä laskiaispullia, vadelmahillopullia sekä vegaanisia vaihtoehtoja. Gluteenittomia pullia voinee olla vaikeampi löytää, mutta valikoiman on joka tapauksessa luvattu olevan laaja ja houkutteleva.

Katso myös kuvaamani video Hyviä kahviloita Tallinnassa.

Uusia kahvilavaihtoehtoja Messukeskuksessa

Messukeskuksen tarjontaan oli myös tullut muutoksia. Aiemmin, vuonna 2011 mainitsemani intialainen ravintola oli lopettanut toimintansa, ja sen tilalle oli avattu Cafe & Deli -kahvila. Tämä tarjoaa uuden vaihtoehdon messuvieraille, jotka haluavat napata nopean kahvin tai välipalan messutapahtumien lomassa. Mutta intialaisen kasvislounaan puuttuminen jätti kyllä valitettavan aukon Messukeskuksen tarjontaan, samoin kuin Intian valtion puuttuminen Matkamessuilta edellisvuoden tapaan.

Kuvia matkamessuilta 2025
Kuvia Matkamessuilta, mm. Visit Estonia ja Visit Slovakia
Lyhytvideo Helsingin Matkamessuilta 2025

Lue lisää:

Samankaltaiset artikkelit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.