Taj Mahal, + 42 C lämpötilassa kesäkuussa 2007
![]() |
http://www.youtube.com/watch?v=37l11UzbvvA
Päivitys 2018:
![]() |
http://www.youtube.com/watch?v=37l11UzbvvA
Päivitys 2018:
Tasan 20 vuotta sitten tänään, 9.9.2006, laskeuduin Mumbaihin, ja siitä alkoi pitkä matkani Intiassa, jota olen dokumentoinut myös suoraan tien päältä tähän blogiin vuosina 2006 ja 2007. Katso videoni laskeutumisesta Mumbaihin vuonna 2006!
Ehdin vierailla Sunilassa juuri ennen kuin siitä tuli virallisesti osa UNESCO:n maailmanperintöä. Nyt vierailu tuntuu vieläkin erityisemmältä – Katso kuvat.
Tähän on nyt tultu: Helsingissä voi mennä kahville UNESCO:n Maailmanperintökohteeseen, sillä esim. Finlandia-talo on nyt valittu UNESCO:n Maailmanperintökohteeksi – Lue lisää –
Tuoreita matkakokemuksia ja kuvia Krakovan vanhasta kaupungista ja UNESCO:n maailmanperintökohteista heinäkuussa
Kahdenkymmenen vuoden aikana olen rakentanut laajan kokonaisuuden intialaista ruokaa käsitteleviä artikkeleita, ravintola-arvioita, matkaoppaita, valokuvia ja videoita. Tavoitteeni on jatkossakin tarjota lukijoille luotettavaa, monipuolista ja laadukasta tietoa intialaisesta ruokakulttuurista.
Lue, missä Bollywood-elokuva Mohabbatein on kuvattu, ketkä ovat sen tekijät ja millaista on elokuvan musiikki!